ضربه فنی کردن کتوز

نویسنده مقاله By RHONDA BROOKE

 23.fev.2021

اغلب بسیاری از مشکلات مرتبط با سلامتی گاوهای شیری ساده به نظر می رسند. دکتر اوتزل از دانشگاه ویسکانسین معتقد است، کتوز که یک بیماری متابولیکی شایع در مزارع ایالات متحده می باشد یکی از این ساده انگاری هاست.

بر اساس تحقیقات بعمل آمده، 80 تا 90 درصد گاوهایی که کتوز را تجربه می کنند هیچ علامتی از خود بروز نمی دهند. همین موضوع باعث شده که تولید کنندگان از وی بپرسند:

” سر و صدای کتوز چگونه به گوش می رسد؟ “

 

اوتزل معتقد است ” در اتباط با ناهنجاری های متابولیک، آن چیزی را که نمی توانید بینید ممکن است بابت آن هزینه پرداخت کنید “. مطابق گفته های او، سطح BHBA خون در گاوهای کتوزی 1.2 میلی مول در لیتر یا بیشتر خواهد بود.

او می گوید که من آستانه های پایین تر را مدنظر قرار می دهم. علائم بالینی زمانی مشهود می شود که سطح BHBA خون بیش از 3 میلی مول در لیتر باشد.

” چرا این همه سر و صدا در مورد کتوز هست ؟ “

  1. افت تولید شیر حداقل بین 3 تا 7 درصد، هر چند که بیش از این نیز گزارش شده است. از آن جایی که افت تولید شیر در گاوهای پر تولید مشهودتر است، این نشانه به راحتی تفاوت بین گاوهای کتوزی و سالم را نشان می دهد.
  2. گاوهای کتوزی 3 تا 19 برابر بیشتر دچار جابه جایی شیردان می شوند.
  3. طی 30 روز ابتدایی شیردهی، گاوهای کتوزی 3 برابر بیشتر در معرض ریسک حذف قرار دارند.
  4. گاوهای کتوزی در تلقیح اول 20 تا 70 درصد نرخ گیرایی کمتری خواهند داشت، هر چند که این افت را کل بازه های زمانی اجرای پروتکل های همزمان سازی نشان خواهند داد.

مطابق مطالعه سال 2015 تیم تحقیقاتی مک آرت، نیدام و اوورتون، یک راس گاو کتوزی 298 دلار ضرر اقتصادی در پی خواهد داشت. مک آرت دو علت اصلی ایجاد کتوز در اوایل شیردهی را بیان می کند:

  • عدم تطابق حیوان به کمبود انرژی در اوایل شیردهی. این موضوع در دو تا سه هفته اول شیردهی اتفاق می افتد هر چند که او معتقد است زمانی که کمبود انرژی کمی قبل یا بعد از زایمان اتفاق بیفتد، این موضوع در هفته اول و دوم شیردهی مشهود خواهد بود.

 

  • علت دوم آن چیزی است که او از آن به عنوان مصرف انرژی محدود یاد می کند. این موضوع در هفته 3 تا 6 شیردهی اتفاق می افتد، زمانی که گاوها ماده خشک مصرفی کافی را دریافت نکنند یا سطح انرژی جیره طوری باشد که در تطابق با انرژی خروجی شیر در زمان پیک تولید نباشد.

هانزلیک از دانشگاه کانزاس می گوید اغلب موارد کتوزی که او مشاهده کرده در زمانی بوده که گاوها و تلیسه ها چند روز پیش از زایمان تعادل منفی انرژی را تجربه کرده اند و شدت این مشکل در روز 5 تا 15 شیردهی نشان داده شده است. اغلب این گاوها، اسکور بدنی بیش از 3.75 داشتند و بدون شک برای تامین سطح کافی انرژی ذخایر چربی زیادی را به سمت کبد بسیج کرده اند.

در واقع آغاز زنجیره این اتفاقات، تعادل منفی انرژی شدید پیش از زایمان می باشد، چرا که سرعت لیپولیز بیش تر از ظرفیت کبد برای خروج این سطح از اسیدهای چرب در قالب لیپوپروتئین می باشد. نتیجه این عدم کارایی مناسب، کبد چرب و در پی آن عدم شروع گلوکونئوژنز برای تامین سطح انرژی کافی می باشد.

در کبد گاوهایی که دچار کبد چرب شده اند، فیلتراسیون مناسب اتفاق نمی افتد و همین موضوع اثرات مضری بر عملکرد سیستم ایمنی می گذارد.

اوتزل می گوید به طور مرتب میزان  BHBAخون گاوها را سنجش کنید، چرا که تنها راه موثر در تشخیص کتوز است. او دامپزشکان را تشویق می کند که یک برنامه هفتگی مرتب جهت سنجش (کنار گاوی) وضعیت BHBA داشته باشند چرا که از این طریق پیش از بروز اثرات آسیب زا، کتوز به سرعت تشخیص داده شده و درمان شروع خواهد شد.

او پیشنهاد می کند که با  استفاده از سرنگ 1 تا 3 میلی لیتر و سرسوزن 22 تا 23، نمونه های خون را از ناحیه دم گرفته و با استفاده از نوار تشخیص و دستگاه سنجش، وضعیت BHBA را ثبت کنید.

مک آرت پیشنهاد می کند، برای درمان گاوهای کتوزی، 300 میلی لیتر پروپیلن گلایکول را یکبار در روز به مدت 3 تا 5 روز بنوشانید و همچنین یک دز ویتامین B12 تزریق کنید.

با استفاده از این روش، 60 درصد گاوهایی که به طور خفیف تا متوسط درگیر کتوز شده باشند بهبود می یابند. اخیرا آزمایشی که تیم تحقیقاتی مک آرت انجام داد، هیچ مزیتی از تزریق دکستروز 50 درصد بر تولید شیر و سایر پی آمدهای کتوز مشاهده نکرد. هر چند او اشاره کرد در این آزمایش تعداد کمی از گاوها سطح BHBA خون بیش از 3 میلی مول در لیتر داشتند.

او بیان کرد زمانی که گاوها سطح BHBA کمتر از 3 داشته باشند، پیش آگهی خوبی از کتوز نشان خواهند داد و در مقابل اگر برای یک بازه زمانی مشخص، BHBA بیش از 6 داشته باشند، پیش آگهی خوبی از کتوز نشان نخواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
افزایش بهره وری، کاهش هزینه های تولید، ارتقا دانش فنی و جلب رضایت مشتری از اصلی ترین اهداف و ارکان این شرکت می باشد