اثر قابل توجهی میزان روشنایی بر تولید شیر

مشابه تمامی پستانداران، گاوهای شیری تحت تاثیر میزان نوری که در طول روز دریافت می کنند قرار می گیرند.

 

تغییرات فصل به علت اثری که بر زاویه تابش و مدت زمان تابش دارد، اثر قابل توجهی بر تولید شیر دارد، به طوری که تغییرات تولید ناشی از مدت زمان تابش در شمال آمریکا حدود 2.5 لیتر و در جنوب حدود 4 لیتر است.

کوین هارواتن متخصص تغذیه– فیزیولوژی در دانشگاه پنسیلوانیا بیان می کند که تغییر در مدت زمان تابش این امکان را به حیوان می دهد که تغییرات محیط را پیش از وقوع آن پیش بینی کند (کنفرانس تغذیه و مدیریت 4state).

به طوری که تغییر فصل 16 تا 18 ساعت روشنایی طبیعی در بهار و 8 تا 10 ساعت روشنایی در زمستان ایجاد می کند و می تواند  5 تا 10 درصد تغییر در تولید شیر ایجاد کند.

به عنوان یک نتیجه، تولید شیر در آوریل حداکثر و در سپتامبر حداقل می باشد.

همچنین اگر گاوی در زمستان خشک شود، در طول دوره خشکی به علت کاهش طول روز رشد بافت پستان افزایش می یابد.

به عنوان بخشی از ریتم های روزانه، گاوها به یک دوره تاریکی در طول روز نیاز دارند چرا که نور دائم می تواند به عنوان یک آلودگی تلقی شود و در دامداری های بزرگ می تواند مشکل ساز باشد.

اگر چه در فری استال گاوها اکثرا در تاریکی هستند ولی در زمان شیردوشی، با ایستادن در راهروها و مسیرهای شیردوشی ممکن است از نور مازاد صدمه ببینند.

سوال: چگونه می توان  5 تا 10 درصد تولید شیر را در سالن شیردوشی افزایش داد؟

  • شاید بتوانیم در ساعاتی از شب شیردوشی را تعطیل کنیم تا به این افزایش تولید برسیم.

 

همچنین زمان عرضه خوراک نیز مهم است. عرضه خوراک تازه ماده خشک مصرفی را افزایش می دهد ولی این کار ممکن است رفتار مصرف خوراک را تحت تاثیر قرار دهد طوری که گاوها لقمه های بزرگ و با حجم بیشتر می خورند که این کار ثبات شکمبه را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین مطمئن باشید که در طول شبانه روز خوراک در اختیار حیوان باشد. هر چند عرضه خوراک تازه 2 تا 3 ساعت پیش و پس از شیردوشی مصرف خوراک را در طول روز افزایش می دهد (مطابق صحبت های هارواتن). مراقب تغذیه در اواخر عصر باشید. تغذیه در شب برای من نگران کننده است. چرا که دریافت لقمه های بزرگ با حجم بیشتر را افزایش می دهد و نهایتا مصرف خوراک را در ساعات دیگر کاهش می دهد. تغذیه در ساعات اولیه صبح مطمئن تر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
افزایش بهره وری، کاهش هزینه های تولید، ارتقا دانش فنی و جلب رضایت مشتری از اصلی ترین اهداف و ارکان این شرکت می باشد