اجتناب از هر گونه تغییرات در جیره به ضرر تولید شیر 

از هر گونه تغییرات در جیره که به ضرر تولید شیر می باشد اجتناب کنید

تغذیه گاوهای شیری با قیمت دانه ذرت هر بوشل 5 دلار (هر کیلوگرم حدود 5 هزار تومان) و کنجاله سویا هر تن 450 دلار (هر کیلوگرم حدود 11 هزار تومان)

نویسنده مقاله Mike Hutjens

زمانی که قیمت دانه ذرت و کنجاله سویا رو به افزایش است، دامداران تصمیمات سختگیرانه ای در جیره ها لحاظ می کنند. هاتجنز معتقد است زمانی که می خواهید جیره ها را تغییر دهید، با احتیاط تصمیم گیری کنید. در ادامه به توصیه های ایشان در وبینار اخیرشان می پردازیم.

 1. ماده خشک مصرفی را به دقت بررسی کنید، چرا که در هر سیکل شیردهی یکبار پیک تولید شیر را تعریف می کنید. از طرفی تغییرات ماده خشک مصرفی را در تولید و ترکیبات شیر رصد کنید. گاوهای پرتولید پربازده ترین گروه در بین گاوهای شیری می باشند. تلاش کنید که به ازای هر پوند ماده خشک مصرفی 5/1 پوند شیر تولید کنید (450 گرم ماده خشک برای تولید حدود 70/0 لیتر بازده تولید حدود 5/1). گاوهای پرتولید به ازای هر پوند ماده خشک مصرفی 7/1 -8/1 پوند شیر تولید می کنند (450 گرم ماده خشک برای تولید حدود 77/0 – 82/0 لیتر شیر با بازده تولید حدود 75/1). شایان ذکر است که بازده تولید کمتر از 3/1 نگران کننده است.
 2. به ترکیبات شیر توجه کنید. در حال حاضر ارزش هر واحد پروتئین دو برابر چربی می باشد. در نتیجه اصلا تمایل ندارم هیچ واحد پروتئین را از دست بدم. تلاش کنید مجموع چربی و پروتئین تولید شده در هر راس (بر اساس کیلوگرم) بیش از 5/5 پوند باشد (حدود 5/2 کیلوگرم). در دامداری های پر بازده این عدد بیش از 7 پوند (حدود 1/3 کیلوگرم) می باشد. هاتجنز توصیه می کند هر کدام از دامداران بایستی از این اعداد خبر داشته باشند.
 3. مورد استفاده قرار گرفتن نشاسته جیره را به طرق مختلف ارزیابی کنید. به نرخ تخمیر پذیری نشاسته در منابع نشاسته جیره توجه داشته باشید. گندم>جو> یولاف>ذرت>سورگوم. همچنین نرخ تخمیر پذیری نشاسته در انواع مختلف فرآوری غلات تفاوت دارد. پخته شده با بخار>پر رطوبت> دانه کامل خشک. از طرفی محل هضم انواع غلات، در قسمت های مختلف دستگاه گوارش متفاوت می باشد. بیشترین محل هضم ذرت پر رطوبت در شکمبه، ذرت پخته شده با بخار در روده کوچک و ذرت خشک در روده بزرگ می باشد. بازده استفاده از نشاسته در شکمبه 70 درصد، روده کوچک 97 درصد و روده بزرگ 62 درصد است.
 4. با جایگزینی ذرت پر رطوبت با دانه خشک و همچنین استفاده از ذرت سیلویی تخمیر شده 4 ماهه، احتیاج شکمبه به نشاسته را کاهش دهید.
 5. اندازه ذرات غلات را ارزیابی کنید. اندازه ذرات پیشنهادی برای دانه ذرت خشک 400 تا 600 میکرون و ذرت پر رطوبت (26%) بیش از 1600 میکرون است. در ذرت علوفه ای، اسکور فرآیند مغز دانه بلال بیش از 70 درصد باشد. میزان نشاسته مدفوع بایستی کمتر از 4 درصد باشد. ذرت سیلویی را با 34-36 درصد ماده خشک برداشت کنید (1 درصد افزایش ماده خشک معادل 1 درصد افزایش نشاسته).
 6. سطح نشاسته جیره بین 24 تا 28 درصد (حداقل 21 درصد)، قند 2-6 درصد و فیبر محلول 6 تا 10 درصد باشد (مجموعا 38-40 درصد شوند). برای تامین این موارد سعی کنید از منابع اقتصادی جایگزین استفاده کنید. در مطالعه انستیتو ماینر، زمانی که سه جیره با سطوح مختلف نشاسته (یکی با 26 درصد نشاسته، دو جیره کم نشاسته 21.3 درصد یکی با تفاله چغندر و گندم و دیگری با استفاده از BMR)، شیر تصحیح شده بر اساس انرژی در هر 3 گروه یکسان بود.
 7. امسال به کیفیت علوفه بسیار توجه کنید. چرا که با توجه به افزایش قیمت غلات، کیفیت علوفه (ذرت سیلویی) می تواند مصرف غلات را کاهش دهد. اگر ذرت سیلویی کیفیت کافی را داشته باشد، می تواند 45 درصد احتیاج نشاسته را تامین کند. زمانی که قابلیت هضم NDF علوفه شما بالاست، سطح مصرف آن را افزایش دهید. همچنین اگر قیمت محصولات فرعی رقابتی می باشد، در جیره از آنها استفاده کنید.
 8. اگر بر اساس مدل های شکمبه ای میزان پروتئین محلول جیره کمتر از 30 درصد می باشد از اوره به مقدار 45 تا 100 گرم به ازای هر راس گاو در روز استفاده کنید. این اتفاق در زمان استفاده از سطوح بالای مصرف ذرت سیلویی یا علوفه کاملا خشک ایجاد می شود. احتمالا منابع اوره آهسته روش با توجه به آزادسازی آهسته تر، کارایی میکروارگانیسم های شکمبه را افزایش می دهد. هر چند که هزینه آن در مقابل اوره معمولی و همچنین نتایج تحقیقات نیاز به بررسی دارد.
 9. سطح MUN در دامنه 8 تا 12 باشد. به سطوح کمتر و بیشتر از این دامنه توجه کنید.
 10. اقتصاد دامداری خود را با شاخص های زیر رصد کنید:
  • IOFC: باید 5/10 دلار به ازای هر 100 لیتر تولید باشد (حدود 2،500 تومان به ازای هر لیتر تولید شیر).
  • هزینه خوراک به ازای هر کیلوگرم ماده خشک مصرفی 12 سنت به ازای هر پوند (حدود 6،000 تومان به ازای هر کیلوگرم ماده خشک مصرفی).
  • هزینه تغذیه هر راس در روز کمتر از 7 دلار به ازای هر 100 لیتر تولید ( حدود 1،700 تومان به ازای هر لیتر تولید).
  • بازده تبدیل ماده خشک به شیر تصحیح شده بر اساس چربی 5/3 درصد در گروه های مختلف.

اثرات اقتصادی کاهش سطح نشاسته و پروتئین را در جیره ها بررسی کنید. به هیچ وجه تولید شیر و ترکیبات شیر را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
افزایش بهره وری، کاهش هزینه های تولید، ارتقا دانش فنی و جلب رضایت مشتری از اصلی ترین اهداف و ارکان این شرکت می باشد