برنامه های مدیریتی به منظور کاهش استرس در دوره انتقال

Pen state Dec 1, 202

یک معمای قدیمی! اول مرغ بوجود آمده یا تخم مرغ؟

در مورد گاوهای دوره انتقال این معما به این صورت تغییر کرده که کدام اول ایجاد می شود؟ التهاب یا بیماری؟

stress in transition period

در مطالعه ای که اخیرا دکتر هورست (Horst) و همکاران در دیری ساینس به چاپ رساندند، درک ما از پیامدهای بیماری های پس از زایمان را به چالش کشید.

بیماری های پس از زایمان به دلیل ایجاد افت در عملکرد تولید، تولید مثل و اقتصاد گله، از اصلی ترین عوامل ایجاد خسارت در مزارع پرورش گاو شیری می باشند.

ضرر اقتصادی ناشی از افت تولید شیر، فقط نوک ضرب المثل کوه یخ می باشد. مجموع زیان اقتصادی مربوطه شامل دور ریختن شیر، هزینه دارو، دامپزشک و نیروی کارگری، از دست رفتن آبستنی و نهایتا حذف گاوها پیش از پیک تولید می باشد.

به طور میانگین 50 درصد گاوهای تازه زا تا 6 هفته پس از زایمان حداقل یک یا چند بیماری را تجربه می کنند.

دامنه بروز این بیماری ها در مزارع متفاوت بوده و تنها موضوع مشترک بین آنها عدم مشاهده پاسخ ثابت و یکسان در برنامه های مدیریتی است.

بنابراین، بایستی معیاری جهت ارزیابی صحیح از بیماری های این دوره در اختیار تولید کنندگان قرار گیرد.

اکثر مطالعات ناهنجاری های دوره انتقال را به این صورت بیان کرده اند:

شروع بیماری های پس از زایمان به علت بسیج بیش از حد چربی ها در قالب اسیدهای چرب غیر استریفه شده و نهایتا تولید اجسام کتونی (بخش عمده آن شامل بتاهیدروکسی بوتیریک) و پس از آن شروع کتوز، کبد چرب، جابجایی شیردان و افت عملکرد سیستم ایمنی می باشد.

 افت عملکرد سیستم ایمنی زمانی که تحت تاثیر کمبود کلسیم قرار گیرد تشدید می شود و این موضوع نهایتا منجر به بروز جفت ماندگی، متریت و ورم پستان می شود.

در واقع هر عاملی که منجر به افت ماده خشک مصرفی پس از زایمان شود باعث افزایش بیسج چربی ها و آزاد شدن آن ها در قالب اسیدهای چرب غیر استریفه شده در خون می شود. اسکور بدنی بالا پیش از زایمان این سلسه مراتب را تحت تاثیر قرار می دهد.

راه کارهایی که این مطالعات بیان کرده اند به این صورت بود که استفاده از جیره های پر انرژی پیش از زایمان را محدود کنید تا روند اثر گذاری BCS بالا بر خوراک مصرفی و شروع سلسله مراتب فوق الذکر کنترل شود و از طرفی با استفاده از جیره آنیونیک پیش از زایمان منجر به هموستازی (بازگشت شرایط بدن به حالت با ثبات) کلسیم شوید.

اما سوال اینجاست، چقدر این مقاله دیدگاه شما را از سلامت گاوهای دوره انتقال روی گردانده است؟

اساسا نویسندگان این مقاله معتقدند که ما علل مشکلات گاوهای دوره انتقال را جهت اشتباه بررسی کرده ایم. آن ها معتقدند که بسیج چربی در زمان بالانس منفی انرژی و تولید اجسام کتونی یک سازگاری متابولیکی طبیعی بعنوان پشتوانه ای برای شروع سیکل شیردهی گاوهاست.

آن ها مثال هایی از نهنگ ها و فوک های دریایی زدند که هیچ رژیم غذایی خاصی در طی شیردهی مصرف نمی کنند و بیش از 30 درصد از وزن بدنشان را از دست می دهند!!!

متاسفانه نویسندگان اشاره ای به تفاوت شیر گاوها با این گونه ها نکردند. شیر فوک ها 50 درصد چربی، 12 درصد پروتئین و 7/0 درصد لاکتوز دارد که این موضوع احتیاجات متفاوت گلوکز را در بین گونه ها نشان می دهد.

اما علت این تغییر نگرش بیان این موضوع است که پاسخ سیستم ایمنی پس از بروز بیماری فعال شده و این امر منجر به یک سازگاری متابولیکی طبیعی جهت شروع سیکل شیردهی می شود.

در واقع مشکل اصلی تامین سطح مناسب گلوکز به منظور حفظ تولید شیر و از طرفی تامین انرژی به منظور پاسخ ایمنی مناسب می باشد.

نویسندگان قویا به این موضوع اشاره می کنند که حیوان به منظور حفظ پاسخ ایمنی مناسب فشار متابولیکی زیادی را متحمل می شود که به دلیل افزایش تولید NEFA، اجسام کتونی و هموستازی کلسیم سبب ایجاد مخاطره در سازگاری متابولیکی نرمال می گردد.

هر چند این موضوع جدید نیست ولی دکتر برتونی و همکارانش در سال 2008 بیان کردند که پاسخ التهابی کنترل نشده بروز ناهنجاری های متابولیکی را افزایش و نهایتا تولید مثل را تحت تاثیر قرار می دهد.

 اما موضوعی که به وضوع مشخص نشده این است که چگونه گاوهایی که یک بیماری را تجربه می کنند در مقایسه با گاوهایی که پس از زایمان هیچ علامتی از بیماری ندارند در دوره پیش از زایمان دچار افت خوراک مصرفی می شوند.؟!

نویسندگان شواهدی را مطرح کرده اند که فعال شدن پاسخ ایمنی در مقایسه با سطوح بالای NEFA و اجسام کتونی منجر به افت خوراک مصرفی می شود. اما سوال جدید این است که چه عاملی پیش از بروز بیماری منجر به فعال شدن سیستم ایمنی می شود؟؟!!!

پاسخ به این سوال در حال حاضر مشخص نیست هر چند که به خوبی مشخص شده که تنش گرمایی، تنش جابه جایی و تراکم سالن و تنش رتبه اجتماعی گاوها در سالن همگی می توانند منجر به تحریک پاسخ ایمنی و شروع التهاب شوند.

علاوه بر این، پاسخ التهابی با تغییرات جیره، اسیدوز تحت درمانگاهی و درگیری با توکسین ها که می توانند خوراک مصرفی را کاهش دهند تشدید می شود.

هر چند فرضیه بروز ناهنجاری متابولیکی و افت عملکرد گاوها تغییر کرده است، ولی تمرکز بر روی شیوه های مدیریتی کاهنده استرس همچنان پا بر جا خواهد بود چرا که این عوامل استرس مانع از مصرف بهینه ماده خشک و نهایتا در گاوهای دوره انتقال سازگاری متابولیکی نرمال را به خطر می اندازند.

بخشی از این استرس از فعالیت سیستم ایمنی هنگام تغییر آبستنی به سیکل شیردهی نشات می گیرد. (در واقع مطابق توصیه دکتر بردفورد وجود التهاب کنترل شده نه بیش از حد).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
افزایش بهره وری، کاهش هزینه های تولید، ارتقا دانش فنی و جلب رضایت مشتری از اصلی ترین اهداف و ارکان این شرکت می باشد