ارزش استفاده از شیر انتقالی در تغذیه گوساله شیرخوار

Sarah Morrison

Morrison@whminer.com

transition milk

ترکیبات آغوز طی 3 روز اول پس از زایش یا پس از 6 بار دوشش به شیر کامل تغییر می یابد.

شیری که در این بازه زمانی تولید می شود به عنوان شیر انتقالی شناخته می شود که ارزش غذایی آن کمتر از آغوز و بالاتر از شیر کامل است.
به طور کلی آغوز و شیر انتقالی دارای ترکیبات زیست فعالی هستند که اثرات بیولوژیکی دارند.
ترکیبات زیست فعال، گذشته از اثرات تغذیه ای دارای اثرات طولانی مدت غیر تغذیه ای هستند که می توانند سبب توسعه دستگاه گوارش و حفظ سلامت گوساله شوند.
این ترکیبات شامل آمینو اسیدها، اسیدهای چرب، ایمنوگلوبولین و هورمون ها می باشند که پس از جذب و استقرار در دستگاه گوارش، اثرات خود را ایجاد می کنند.

مطالعه ای در دانشگاه میشیگان از روز 2 تا 4 پس از تولد با 3 گروه آزمایشی مختلف انجام شد:
1) تغذیه شیر جایگزین (شامل 27.8 % پروتئین، 10.9 % چربی، 1.13 مگاکالری در هر کیلوگرم انرژی قابل متابولیسم در هر وعده تغذیه).
2) تغذیه شیر انتقالی پاستوریزه (71.7 درجه به مدت 15 ثانیه) شامل (41.8 % پروتئین، 25.9 % چربی، 1.5 گرم ایمونوگلوبولین جی (IGg) و 1.44 مگاکالری در هر کیلوگرم انرژی قابل متابولیسم در هر وعده تغذیه).
3) تغذیه ترکیب 50/50 شیر و آغوز جایگزین (شامل 38.6 % پروتئین، 14.6 % چربی، 1.28 مگاکالری در هر کیلوگرم انرژی قابل متابولیسم در هر وعده تغذیه).

ترکیبات شیر جایگزین، شیر انتقالی و مخلوط شیر و آغوز جایگزین

احتمالا به دلیل روش اشتباه پاستوریزاسیون، میزان IgG در شیر انتقالی پیش از پاستوریزاسیون بالاتر بود. مطابق توصیه دکتر Sandra Godden بهترین روش پاستوریزاسیون به منظور حفظ ترکیبات بویژه میزان IgG، 60 درجه حرارت به مدت 60 دقیقه می باشد.
گوساله هایی که با شیر انتقالی یا مخلوط شیر و آغوز جایگزین تغذیه شدند، افزایش وزن روزانه بالاتری (620 گرم در روز) در مقایسه با شیر جایگزین (560 گرم در روز) و در انتهای دوره شیرخوارگی به طور میانگین 3 کیلوگرم وزن بالاتری داشتند. (اثرات طولانی مدت پس از تغذیه به مدت 2 روز). تفاوت معنی داری بین گروه های آزمایشی در شاخص های مرتبط با سلامت گوساله ها مشاهده نشد.
به طور کلی می توان بیان کرد که آغوز و شیر انتقالی از طریق اثرات زیست فعال خود در بلوغ دستگاه گوارش، بازدهی هضم و ظرفیت جذب مواد مغذی اثر می گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
افزایش بهره وری، کاهش هزینه های تولید، ارتقا دانش فنی و جلب رضایت مشتری از اصلی ترین اهداف و ارکان این شرکت می باشد