ارزیابی برنامه گاوهای دوره انتقال

نویسنده مقاله Matt Boyle

زیربنای یک گله سالم، گاوهای سالم است. بسیاری از مزارع اساس کار را در موفقیت برنامه گاوهای تازه ­زا می دانند ولی سوال اینجاست که کلید موفقیت در گاوهای تازه زا چیست؟

بسیاری از گله ها قادرند تمامی عوامل موثر در مدیریت گاوهای تازه زا را مورد ارزیابی قرار دهند که ما آن را تحت عنوان ” برآورد عوامل خطرساز در مدیریت گاوهای دوره انتقال[1] یا TCRA ” می شناسیم. بر اساس یافته های دانشگاه ویسکانسین، مدیسون و موسسه وترینری مدیسن، این برآورد شامل شناسایی معیارهایی می باشد که سلامتی و بهره وری گاوهای تازه زا را تحت تاثیر قرار می دهد.

[1] Transition Cow Risk Assessment

1 فضای مناسب به ازای هر راس گاو تازه زا: این که گاوها چه میزان فضای در نظر گرفته شده برای تغذیه، استراحت و جا به جایی گاوها، عملکرد آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. 30 متر مربع فضا برای جابه جایی و استراحت و 75 سانتی متر فضای آخور در نظر گرفته شود.

2-  اسکور حرکتی: به منظور رسیدن به ماده خشک مصرفی کافی، سلامت سم ضروری می باشد. بایستی کم تر از 10 درصد گاوها پیش از زایمان اسکور حرکتی 3 یا 4 داشته باشند.

3- اسکور بدنی: گاوهای بسیار لاغر یا بسیار چاق مستعد بیماری هستند. بایستی کم تر از 10% گاوها پیش از زایش اسکور بدنی کمتر از 2.5 یا بیش تر از 4 داشته باشند.

4- دوره پایش گاوهای تازه زا: اگر گاو تازه زا در طی 60 روز اول شیردهی درگیر یکسری بیماری های متابولیک یا عفونی نظیر متریت یا اندومتریت شود به شدت مستعد حذف می باشد. طولانی کردن دوره پایش گاوهای تازه زا بهره وری را افزایش و درگیری به بیماری ها را کاهش می دهد. شاخص کمتر از 6 درصد در طی 60 روز اول شیردهی نشان دهنده سلامت گاوهای تازه زا می باشد.

علاوه بر معیارهای بالا، نسبت چربی به پروتئین در اولین رکورد، میانگین اسکور خطی و همچنین درصد گاوهای حذف شده یا فروخته شده تا 60 روز اول شیردهی مهم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
افزایش بهره وری، کاهش هزینه های تولید، ارتقا دانش فنی و جلب رضایت مشتری از اصلی ترین اهداف و ارکان این شرکت می باشد